FA | EN | AR
دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 56
جمع بازديدها تاكنون: 260656
 3306 بازدید

مديركل: دكتر اميدرضا كارگر بيده

معرفي:
مرکز پزشکی قانونی یزد در اوایل سال 1352 با استفاده از پزشکانی از وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز نمود . در سال 1354 با استخدام اولین پزشک قانونی و ا ستقرار وي در جنب زندان وقت، پزشکی قانونی در سطح شهرستان یزد به عنوان زیر مجموعه اي از دادگستري استان رسمیت بیشتري پیدا كرد در سال هاي بعد ساختمان فعلی پز شکی قانونی در زمینی به مساحت تقریبی 2900 متر مربع و در جنب دادگستري کل استان افتتاح و به فعالیت خود ادامه داد در سال 1375 مرکز پزشکی قانونی ا ستان یزد به عنوان یک اداره کل مستقل و البته بعنوان یکی از دستگاه‌هاي تابعه دادگستري کل استان یزد معرفی و اعلام شد.

هم اكنون اداره كل استان يزد در شهرستان يزد قرار واقع در خيابان فرخي کوچه دادگستري قرار دارد و شماره‌هاي تماس آن نيز 36266661 و 36266662 و 36270571 و 36270572 است.

مديران پزشكي قانوني استان
1- دکتر عباس ملک زاده دوره مديريت از سال 1352 تا 1381
2- دکتر سید عباس سادات حسینی دوره مديريت از سال 1381 تا 1386(هم اكنون ايشان هیت علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد است)
3- دکتر محسن داداش پور دوره مديريت از سال 1386 تا 1388 (هم اكنون ايشان در سمت پزشک معاينات در پزشکی قانونی اصفهان مشغول است)
4- دکتر علی سلیمانپور دوره مديريت از سال 1388 تا 1391 (ايشان هم اكنون در سمت مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان مشغول است)
5- دکتر فرجعلی بیانی هدش دوره مديريت از سال 1391 تا 1392(ايشان هم اكنون مسئول پزشکی قانونی شهرستان اشکذر است)
6- دکتر امیدرضا کارگر دوره مديريت از سال 1392 تاكنون

معرفي بخش هاي مختلف اداره كل:

معاينات:
اين بخش شامل معاينات مردان، معاينات زنان، دندان‌پزشكي است که درحال حاضر هفت نفر پزشک عمومي– يک نفر دندان‌پزشک مشغول به کار هستند و روزانه حدود 110 نفر مورد معاينه قرار مي‌گيرند. درخصوص مصدومين ناشي از سوانح رانندگي، نزاع، حوادث حين كار، معاينات ويژه و اختصاصي زنان و مردان، تعيين نقص عضوي و ارش، تعيين سن، تعيين وضعيت رواني براي تنظيم اسناد ثبتي، تعيين جنسيت، تعيين سلامت رواني، صدور مجوز سقط درماني و ... معاينات و آزمايشات لازم را انجام داده و گواهي لازم را صادر مي كنند.

آزمايشگاه:
در اين بخش  با داشتن دستگاه‌هاي مجهز  اسپکتروفتومتر،GC- HPLC  - الکل سنج تنفسي و يک نفر کارشناس آزمايشگاه و يک نفر کاردان آزمايشگاه آزمايشات مربوط به بارداري، تست اعتياد و الکل – تعيين نوع مواد مخدر انجام مي‌گيرد. 

كميسيون:
در اين بخش پرونده هايي که نياز به موارد کميسيون دارد بررسي شده و با دعوت از پزشکان متخصص در رشته هاي مرتبط با موضوع پرونده مورد رسيدگي قرار مي گيريد در اين بخش يک نفر پزشک و يک نفر کادر اداري (که در قسمت آموزش نيز فعال است ) مشغول به کار هستند.

تشريح:
در اين بخش يک نفر پزشك و يک نفر نيروي شرکتي و يک نفر قراردادي به عنوان تکنسين تشريح  امور مربوط به معاينات اجساد،کالبدگشايي و نمونه برداري از اجساد را انجام مي‌ دهند و در قسمت اداري سالن تشريح يک نفر نيروي شرکتي امور مربوط به تكميل پرونده و بايگاني و مكاتبات پيرامون پرونده‌هاي اجساد را انجام مي‌دهند. كشيك عصر روزهاي اداري و صبح ايام تعطيل در سالن تشريح برقرار است و به طور متوسط روزانه 2جسد در اين قسمت مورد معاينه قرار مي‌گيرند.

تعداد مراكز استاني
هفت مرکز شهرستان‌های ابرکوه، اردکان، اشکذر، بافق، تفت، مهریز و میبد

10 پروژه مهم اجرا شده در سال‌هاي اخير
1- احداث و افتتاح ساختمان نمازخانه اداره کل
2- تکمیل پروژه ساختمانی مرکز پزشکی قانونی شهرستان ابرکوه
3-  افتتاح ساختمان مرکز پزشکی قانونی شهرستان اردکان
4- ارتقای سه برابری ظرفیت UPS اداره کل
5-  احداث و بهره برداری از ساختمان سالن جلسات و دفتر مدیرکل
6- راه اندازی نرم افزار حضور غیاب مرکز استان و شهرستانهای اردکان و میبد
7-  راه اندازی نرم افزار تخصصی معاینات بالینی
8- احداث وبهره برداری از ساختمان بخش کمیسیون
9- بکارگیری دستگاه های PC-PUS در بخش های مختلف اداره کل و شهرستانهای تابعه
10- احداث وبهره برداری از ساختمان بخش اداری

سخن مدير:
پزشکی قانونی در حقیقت هنر استفاده از دانش پزشکی روز دنیا برای پاسخگویی به سوالات، ابهامات و چالشهای حقوقی نهفته در لابه لای پرونده های مفتوحه در مراجع قضایی به منظور نیل به استقرار عدالت در جامعه اسلامی است. پزشکی قانونی به منزله بازوی تخصصی و کارشناسی مراجع قضایی و به مثابه پل ارتباطی بین علوم پزشکی، حقوق و فقه است..


آمار

راهنمای خدمات

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی: یزد، خيابان فرخی، کوچه دادگستری کدپستی: 8913813419
تلفن: 6266661، دورنگار: 6269334،
پیام کوتاه: 20001372