• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان یزد

   مدیرکل: دکتر فریبرز آیتی فیروز آبادی

   مرکز پزشکی قانونی یزد در اوایل سال 1352 با استفاده از پزشکانی از وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز نمود . در سال 1354 با استخدام اولین پزشک قانونی و ا ستقرار وی در جنب زندان وقت، پزشکی قانونی در سطح شهرستان یزد به عنوان زیر مجموعه ای از دادگستری استان رسمیت بیشتری پیدا کرد در سال های بعد ساختمان فعلی پز شکی قانونی در زمینی به مساحت تقریبی 2900 متر مربع و در جنب دادگستری کل استان افتتاح و به فعالیت خود ادامه داد در سال 1375 مرکز پزشکی قانونی ا ستان یزد به عنوان یک اداره کل مستقل و البته بعنوان یکی از دستگاه‌های تابعه دادگستری کل استان یزد معرفی و اعلام شد.
   هم اکنون اداره کل استان یزد در شهرستان یزد واقع در خیابان فرخی کوچه دادگستری قرار دارد و شماره‌های تماس آن نیز 36266661 و 36266662 و 36270571 و 36270572 است.

   مدیران پزشکی قانونی استان یزد
   1- دکتر عباس ملک زاده دوره مدیریت از سال 1352 تا 1381
   2- دکتر سید عباس سادات حسینی دوره مدیریت از سال 1381 تا 1386(هم اکنون ایشان هیت علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد است)
   3- دکتر محسن داداش پور دوره مدیریت از سال 1386 تا 1388 (هم اکنون ایشان در سمت پزشک معاینات در پزشکی قانونی اصفهان مشغول میباشد.)
   4- دکتر علی سلیمانپور دوره مدیریت از سال 1388 تا 1391 (ایشان هم اکنون در سمت مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان مشغول میباشد )
   5- دکتر فرجعلی بیانی هدش دوره مدیریت از سال 1391 تا 1392(ایشان هم اکنون مسئول پزشکی قانونی شهرستان تفت و کارشناس پزشکی قانونی یزد مشغول میباشد)
   6- دکتر امیدرضا کارگر دوره مدیریت از سال 1392 تا 1397 (هم اکنون در سمت معاون معاینات بالینی سازمان مشغول به کار میباشد)

   7- دکتر فریبرز آیتی فیروز آبادی از سال 1397 تا کنون (قبلاٌ در سمتهای کارشناس پزشکی قانونی یزد ، مدیرکل مرکز پزشکی قانونی استان کرمان ، مدیرکل مرکز پزشکی قانونی استان گیلان و معاون طرح و برنامه سازمان پزشکی قانونی کشور) مشغول بوده اند.)

   معرفی بخش های مختلف اداره کل:

   معاینات:
   این بخش شامل معاینات مردان، معاینات زنان، دندان‌پزشکی و روانپزشکی است که درحال حاضر 7 متخصص پزشکی قانونی و 14 نفر پزشک عمومی– یک نفر دندان‌پزشک و یک نفر روانپزشک مشغول به کار میبانشد و روزانه حدود 150نفر مورد معاینه قرار می‌گیرند. درخصوص مصدومین ناشی از سوانح رانندگی، نزاع، حوادث حین کار ، معاینات ویژه و اختصاصی زنان و مردان، تعیین نقص عضوی و ارش، تعیین سن، تعیین وضعیت روانی برای تنظیم اسناد ثبتی، تعیین جنسیت، تعیین سلامت روانی، صدور مجوز سقط درمانی و ... معاینات و آزمایشات لازم را انجام داده و جهت مراجعین گواهی لازم صادر میشود. ساعت کشیک در روزهای اداری از ساعت 14 لغایت 20 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح لغایت 13 پاسخگوی مراجعین میباشند.

   ساعت

   آزمایشگاه:
   در این بخش با داشتن دستگاه‌های مجهز اسپکتروفتومتر ،GC- HPLC - الکل سنج تنفسی و دو نفر کارشناس آزمایشگاه ، آزمایشات مربوط به بارداری، تست اعتیاد و الکل – تعیین نوع مواد مخدر- دارو و سموم انجام می‌گیرد.

   کمیسیون:
   در این بخش پرونده هایی که نیاز به موارد کمیسیون دارد بررسی شده و با دعوت از پزشکان متخصص در رشته های مرتبط با موضوع پرونده مورد رسیدگی قرار می گیرید در این بخش یک نفر متخصص پزشکی قانونی و دو نفر کادر اداری (که در قسمت آموزش و آمار نیز فعال است ) مشغول به کار هستند.

   تشریح:
   در این بخش یک نفر پزشک و یک نفر نیروی رسمی بعنوان تکنسین تشریح و یک نفر قراردادی بعنوان کادر خدمات امور مربوط به معاینات اجساد،کالبدگشایی و نمونه برداری از اجساد را انجام می‌ دهند و در قسمت اداری سالن تشریح یک نفر نیروی قراردادی امور مربوط به تکمیل پرونده و بایگانی و مکاتبات پیرامون پرونده‌های اجساد را انجام می‌دهند. کشیک عصر از ساعت 14 لغایت 17 در روزهای اداری و صبح ایام تعطیل از ساعت 8 صبح لغایت 13 در سالن تشریح میباشد و به طور متوسط روزانه 2 جسد در این قسمت مورد معاینه قرار می‌گیرند.

   تعداد مراکز استانی
   هفت مرکز شهرستان‌های ابرکوه، اردکان، اشکذر، بافق، تفت، مهریز و میبد

   10 پروژه مهم اجرا شده در سال‌های اخیر
   1- احداث و افتتاح ساختمان نمازخانه اداره کل
   2- تکمیل پروژه ساختمانی مرکز پزشکی قانونی شهرستان ابرکوه
   3- افتتاح ساختمان مرکز پزشکی قانونی شهرستان اردکان
   4- ارتقای سه برابری ظرفیت UPS اداره کل
   5- احداث و بهره برداری از ساختمان سالن جلسات و دفتر مدیرکل
   6- راه اندازی نرم افزار حضور و غیاب مرکز استان و شهرستانهای استان .
   7- راه اندازی نرم افزار تخصصی معاینات بالینی
   8- احداث وبهره برداری از ساختمان بخش کمیسیون
   9- بکارگیری دستگاه های کارت خوان در بخش های مختلف اداره کل و شهرستانهای تابعه
   10- احداث وبهره برداری از ساختمان بخش اداری

   سخن مدیر:
   پزشکی قانونی در حقیقت هنر استفاده از دانش پزشکی روز دنیا برای پاسخگویی به سوالات، ابهامات و چالشهای حقوقی نهفته در لابه لای پرونده های مفتوحه در مراجع قضایی به منظور نیل به استقرار عدالت در جامعه اسلامی است. پزشکی قانونی به منزله بازوی تخصصی و کارشناسی مراجع قضایی و به مثابه پل ارتباطی بین علوم پزشکی، حقوق و فقه است..