• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان یزد

   مدیرکل: دکتر امیدرضا کارگر بیده

   مرکز پزشکی قانونی یزد در اوایل سال 1352 با استفاده از پزشکانی از وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز نمود . در سال 1354 با استخدام اولین پزشک قانونی و ا ستقرار وی در جنب زندان وقت، پزشکی قانونی در سطح شهرستان یزد به عنوان زیر مجموعه ای از دادگستری استان رسمیت بیشتری پیدا کرد در سال های بعد ساختمان فعلی پز شکی قانونی در زمینی به مساحت تقریبی 2900 متر مربع و در جنب دادگستری کل استان افتتاح و به فعالیت خود ادامه داد در سال 1375 مرکز پزشکی قانونی ا ستان یزد به عنوان یک اداره کل مستقل و البته بعنوان یکی از دستگاه‌های تابعه دادگستری کل استان یزد معرفی و اعلام شد.
   هم اکنون اداره کل استان یزد در شهرستان یزد قرار واقع در خیابان فرخی کوچه دادگستری قرار دارد و شماره‌های تماس آن نیز 36266661 و 36266662 و 36270571 و 36270572 است.

   مدیران پزشکی قانونی استان
   1- دکتر عباس ملک زاده دوره مدیریت از سال 1352 تا 1381
   2- دکتر سید عباس سادات حسینی دوره مدیریت از سال 1381 تا 1386(هم اکنون ایشان هیت علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد است)
   3- دکتر محسن داداش پور دوره مدیریت از سال 1386 تا 1388 (هم اکنون ایشان در سمت پزشک معاینات در پزشکی قانونی اصفهان مشغول است)
   4- دکتر علی سلیمانپور دوره مدیریت از سال 1388 تا 1391 (ایشان هم اکنون در سمت مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان مشغول است)
   5- دکتر فرجعلی بیانی هدش دوره مدیریت از سال 1391 تا 1392(ایشان هم اکنون مسئول پزشکی قانونی شهرستان اشکذر است)
   6- دکتر امیدرضا کارگر دوره مدیریت از سال 1392 تاکنون

   معرفی بخش های مختلف اداره کل:

   معاینات:
   این بخش شامل معاینات مردان، معاینات زنان، دندان‌پزشکی است که درحال حاضر هفت نفر پزشک عمومی– یک نفر دندان‌پزشک مشغول به کار هستند و روزانه حدود 110 نفر مورد معاینه قرار می‌گیرند. درخصوص مصدومین ناشی از سوانح رانندگی، نزاع، حوادث حین کار، معاینات ویژه و اختصاصی زنان و مردان، تعیین نقص عضوی و ارش، تعیین سن، تعیین وضعیت روانی برای تنظیم اسناد ثبتی، تعیین جنسیت، تعیین سلامت روانی، صدور مجوز سقط درمانی و ... معاینات و آزمایشات لازم را انجام داده و گواهی لازم را صادر می کنند.

   آزمایشگاه:
   در این بخش با داشتن دستگاه‌های مجهز اسپکتروفتومتر،GC- HPLC - الکل سنج تنفسی و یک نفر کارشناس آزمایشگاه و یک نفر کاردان آزمایشگاه آزمایشات مربوط به بارداری، تست اعتیاد و الکل – تعیین نوع مواد مخدر انجام می‌گیرد.

   کمیسیون:
   در این بخش پرونده هایی که نیاز به موارد کمیسیون دارد بررسی شده و با دعوت از پزشکان متخصص در رشته های مرتبط با موضوع پرونده مورد رسیدگی قرار می گیرید در این بخش یک نفر پزشک و یک نفر کادر اداری (که در قسمت آموزش نیز فعال است ) مشغول به کار هستند.

   تشریح:
   در این بخش یک نفر پزشک و یک نفر نیروی شرکتی و یک نفر قراردادی به عنوان تکنسین تشریح امور مربوط به معاینات اجساد،کالبدگشایی و نمونه برداری از اجساد را انجام می‌ دهند و در قسمت اداری سالن تشریح یک نفر نیروی شرکتی امور مربوط به تکمیل پرونده و بایگانی و مکاتبات پیرامون پرونده‌های اجساد را انجام می‌دهند. کشیک عصر روزهای اداری و صبح ایام تعطیل در سالن تشریح برقرار است و به طور متوسط روزانه 2جسد در این قسمت مورد معاینه قرار می‌گیرند.

   تعداد مراکز استانی
   هفت مرکز شهرستان‌های ابرکوه، اردکان، اشکذر، بافق، تفت، مهریز و میبد

   10 پروژه مهم اجرا شده در سال‌های اخیر
   1- احداث و افتتاح ساختمان نمازخانه اداره کل
   2- تکمیل پروژه ساختمانی مرکز پزشکی قانونی شهرستان ابرکوه
   3- افتتاح ساختمان مرکز پزشکی قانونی شهرستان اردکان
   4- ارتقای سه برابری ظرفیت UPS اداره کل
   5- احداث و بهره برداری از ساختمان سالن جلسات و دفتر مدیرکل
   6- راه اندازی نرم افزار حضور غیاب مرکز استان و شهرستانهای اردکان و میبد
   7- راه اندازی نرم افزار تخصصی معاینات بالینی
   8- احداث وبهره برداری از ساختمان بخش کمیسیون
   9- بکارگیری دستگاه های PC-PUS در بخش های مختلف اداره کل و شهرستانهای تابعه
   10- احداث وبهره برداری از ساختمان بخش اداری

   سخن مدیر:
   پزشکی قانونی در حقیقت هنر استفاده از دانش پزشکی روز دنیا برای پاسخگویی به سوالات، ابهامات و چالشهای حقوقی نهفته در لابه لای پرونده های مفتوحه در مراجع قضایی به منظور نیل به استقرار عدالت در جامعه اسلامی است. پزشکی قانونی به منزله بازوی تخصصی و کارشناسی مراجع قضایی و به مثابه پل ارتباطی بین علوم پزشکی، حقوق و فقه است..